Bor du i hyreslägenhet eller av någon annan anledning helst inte vill göra hål i väggarna så kan du ändå få en snygg inbyggnadslösning. Du behöver bara bygga en falsk vägg som du kan montera alltsammans i. Med den här lösningen får du alla fördelar, och om du ska flytta senare eller bara vill inreda på ett annat sätt kan du utan problem plocka ner alltsammans.
Med en falsk vägg kan du slippa alla synliga högtalare och kablar samtidigt som du undviker flera av de praktiska bekymmer som ibland kan göra inbyggnad i efterhand till en utmaning. Om du är lite händig kan du själv utföra hela arbetet, och ljudmässigt är den här lösningen helt i klass med andra inbyggnadsmöjligheter.
FÖRE:
EFTER:
“Om den falska väggen täcker väggkontakter eller andra elektriska installationer ska dessa föras vidare ut till den falska väggen. Arbetet ska utföras av en elektriker.
Tips för ett perfekt resultat
Använd en fogpistol och lämplig fogmassa för att täta väggen i kanterna. Det blir snyggast och förhindrar att ljudet från högtalarens baksida stör musikåtergivningen om du använder in-wall-högtalare utan backbox.
Frontskyddet och ramen kring högtalaren kan målas i en färg som matchar väggen. Här ger sprejfärg snyggast resultat, samtidigt som denna inte täpper till de små hålen i frontskyddet. Spreja i flera tunna lager så att du får en jämn täckning och se till att inte spreja för tjockt så att färgen rinner.
I regel ska det vara 10 cm från den nya väggens ytskikt till högtalarens baksida. Det här är ett standardmått för inbyggnadshögtalare men självklart är det alltid en bra idé att kontrollera måttet på förhand. Om du använder två eller tre lager plattor får du motsvarande extra plats bakom högtalaren.
För att undvika sprickor rekommenderar vi att du använder två lager gipsplattor på din falska vägg. Om du vill ha en optimal lösning ska du lägga till ett lager plywood längst in för extra styrka och styvhet. Träplattan ger dig också ett hållbart underlag för de skruvar som ska hålla upp en TV.